Czy dzieci są bezpieczne w sieci? – lekcja medialna dla uczniów klas 1-3

Internet.  Bez niego nie wyobrażamy już sobie życia. Korzystają z niego starsi, młodsi, nawet najmłodsi. Zasoby ogólnoświatowej sieci są przeogromne. Trzeba jednak nauczyć się z nich właściwie korzystać, gdyż ten fantastyczny wynalazek niesie wiele zagrożeń. Taką okazję mieli uczniowie klas 1 -3 naszej szkoły. 1 marca br. w raciborskim kinie „Bałtyk” 81 dzieci wzięło udział w lekcji medialnej „Czy dzieci są bezpieczne w sieci?”. Net Alercik nauczył je, jak omijać internetowe pułapki. Przedstawił, że należy używać Internetu z umiarem. Wskazał, jak sprawdzać otrzymane informacje, chronić swoje dane osobowe. Podkreślił, że nie wolno ufać osobom obcym, poznanym w sieci, a hejt jest krzywdzący i niedozwolony. Ważny jest wzajemny szacunek. Każdy z uczestników lekcji w kinie otrzymał  „koło ratunkowe” – kartę z wypisanymi zasadami bezpiecznego korzystania  z Internetu. Po przerwie uczniowie obejrzeli film pt. „Co w trawie gra”.

Myślę, że udział w programie edukacyjnym „Lekcja w kinie” należy zaliczyć do udanych wydarzeń i wpisać do kalendarza szkolnych wyjazdów.

Dziękuję paniom: Katarzynie Bulendzie, Dominice Świerczek, Judycie Absalon, Beacie Kalei-Gorzalnik, Natalii Łasiuk oraz Sylwii Jambor za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu oraz opiekę nad uczniami.

Jolanta Śliż

Skip to content