Ciąg dalszy naszego poznawania Polski – z wizytą w mieście krasnali

W miniony piątek (18 listopada 2022 r.) klasy: 3b i 4a odwiedziły Wrocław – stolicę Dolnego Śląska, miasto nad Odrą zachwycające swoją historią, architekturą oraz licznymi atrakcjami turystycznymi.

Celem naszego wyjazdu – zrealizowanego w ramach rządowego programu ,,Poznaj Polskę” – było zwiedzenie Panoramy Racławickiej oraz poznanie tajemnic, które odkrywa przed dziećmi Centrum Edukacji Ekologicznej ,,Hydropolis”.

W podróż ruszyliśmy w nieco niesprzyjających warunkach pogodowych, jednak pełni nadziei, że będzie to udany dzień. Nasze oczekiwania ziściły się, ponieważ Wrocław przywitał nas piękną aurą. Od razu udaliśmy się do Muzeum Narodowego, by zobaczyć na własne oczy największy w Polsce obraz olejny prezentujący słynną bitwę pod Racławicami z 1794 roku autorstwa Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Słuchając lektora i odgłosów dobiegających z pola bitwy oraz wodząc wzrokiem po kolejnych fragmentach obrazu, wydawało się nam, że jesteśmy naocznymi świadkami i uczestnikami tamtych ważnych dla narodu polskiego wydarzeń. Byliśmy pod wielkim wrażeniem!

Potem udaliśmy się na wrocławski rynek, by tam posilić się w pizzerii Dominium oraz zakupić słodkie upominki w Pijalni Czekolady E. Wedel. Przy okazji mogliśmy podejrzeć ostatnie przygotowania do otwarcia wrocławskiego jarmarku świątecznego. Pachniało już gorącymi pączkami i jadalnymi kasztanami.

Następnie spacerując ulicami miasta, przyglądaliśmy się zabytkowym kościołom i kamienicom oraz nowoczesnym budynkom ładnie wkomponowanym w dawną architekturę miasta. Dostrzegliśmy, że miasto tętni życiem. Co chwilę mijali nas mieszkańcy poruszający się na rowerach i hulajnogach. Przy niemalże każdych pasach mijał nas tramwaj wypełniony po brzegi pasażerami. No i co najistotniejsze, staraliśmy się odszukać jak najwięcej figurek krasnali będących wizytówką miasta.

Po półgodzinnym spacerze dotarliśmy Na Groblę, gdzie w zabytkowym XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym (dawnym) zbiorniku wody znajduje się centrum wiedzy o wodzie utworzone w 2015 roku. Z pomocą przewodnika zwiedziliśmy 7 stref tematycznych – każda obudowana multimedialnymi tablicami wyjaśniającymi ważne odkrycia i dokonania dotyczące podwodnego świata oraz wykorzystywania wody przez ludzkość. Po zakończeniu zwiedzania z przewodnikiem każdy z nas indywidualnie mógł raz jeszcze wejść na sale wystawiennicze i zatrzymać się przy interesującym go eksponacie czy urządzeniu.

To był niezwykły dzień, z jednej strony łączący walory edukacyjne z zabawą, z drugiej strony mieliśmy okazję sprawdzić się czy jesteśmy zgranymi, koleżeński i odpowiedzialnymi zespołami klasowymi. Egzamin zdaliśmy wzorowo 🙂

Dziękujemy naszym nauczycielkom  (p. Sylwii Jambor, p. Marceli Szymańskiej, p. Dominice Świerczek) za opiekę oraz p. Katarzynie Bulendzie za podjęcie trudu organizacji naszej wycieczki. Ukłony kierujemy także w stronę organu prowadzącego naszą szkołę, bo to dzięki pozyskanemu dofinansowaniu mieliśmy okazję odwiedzić Wrocław w jesienno-zimowej scenerii.

W imieniu uczestników

Marcela Szymańska  

Skip to content