Błażej Gębski reprezentantem województwa śląskiego w Wielkim Teście o Piłce Nożnej w TVP1

Błażej Gębski, uczeń klasy 5 a naszej szkoły, już od najmłodszych lat interesuje się historią futbolu. Ci, którzy Go znają, wiedzą, że nie ma pytania, na które nie znałby odpowiedzi. Świetnie orientuje się w zasadach gry, roli sędziego i trenera, praktykach i sposobach poruszania się po boisku, zadaniach poszczególnych zawodników, historii znaczących klubów piłkarskich, sukcesów piłkarskich czy udziału drużyn w mistrzostwach świata i Europy.  

Tak szeroka wiedza pomogła Błażejowi w dostaniu się do trzeciego etapu Wielkiego Testu o Piłce Nożnej realizowanego w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę na sportowo” (pod patronatem Prezesa PZPN Cezarego Kuleszy oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka).

Quiz składał się z 3 etapów:

  1. etap online – został podzielony na 3 kategorie wiekowe (6-9 lat, 10-14 lat, 15-19 lat). Uczestnicy odpowiadali na 11 pytań. Zwycięzcami pierwszego etapu zostało 25 uczniów i 25 uczennic z najlepszym wynikiem w swoim województwie. Zostali oni zaproszeni do kolejnego etapu. Nasz piątoklasista poradził sobie z pytania rewelacyjnie;
  2. etap wojewódzki – Błażej wziął w nim udział 18 października 2022 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie, zajmując I miejsce w swojej kategorii wiekowej i awansując do reprezentacji województwa śląskiego w Wielkim Teście. Poza awansem nagrodą dla Błażeja był wstęp na mecz Polska-Chile oraz zwiedzenie wystawy „Polska na Mundialach” w Fabryce Norblina, tj. w miejscu, gdzie odbyło się uroczyste ogłoszenie kadry na mundial w Katarze;
  3. Wielki Test Wiedzy o Piłce Nożnej – finał zmagań odbył 17 listopada w studiu TVP. W teleturnieju wzięło udział 16 drużyn (po 6 zawodników) ze wszystkich województw. Kapitanami drużyn byli sportowcy, aktorzy i dziennikarze. Łącznie uczestnicy rywalizowali w 5 rundach.  Po pierwszej rundzie pytań reprezentacja Śląska miała komplet poprawnych odpowiedzi, a jedynie dłuższym czasem ich udzielania uplasowała się na IV miejscu. W kolejnych etapach pojawiły się pytania o znacznie wyższym poziomie trudności. Ostatecznie konkurs wygrały dzieci z województwa zachodniopomorskiego. Drużyną ze Śląska opiekowała się Michalina Sosna – aktorka i prezenterka pochodząca z Tychów.

            Sam Błażej tak wspomina pobyt w telewizyjnym studiu:

 Kiedy przyszedłem do studia telewizyjnego i zobaczyłem, jakie jest potężne i jak chodzą tam aktorzy i ludzie, których znamy tylko z ekranów telewizora, poczułem się tak, jakby był to sen. Nie dowierzałem własnym oczom! Bardzo stresowałem się przed konkursem, ale kiedy zająłem już wyznaczone miejsce w studiu nagrań, swoją uwagę zwróciłem na klimat tego miejsca. Atmosfera była wyjątkowa! Szybko zrozumiałem, że lęk był niepotrzebny, bo cała rywalizacja była wyłącznie zabawą – świetnie się bawiłem. Udział w projekcie ,,Poznaj Polskę na sportowo” był dla mnie wspaniałą przygodą i dużym wyróżnieniem, bo przecież rzadko kto w moim wieku ma możliwość wystąpić w telewizji, kibicować reprezentacji Polski na żywo, czy przyjechać do stolicy autobusem klubowym Gliwickiego Klubu Sportowego PIAST.  

 Bardzo cieszymy się z sukcesu Błażeja. Gratulujemy Mu wspaniałej wiedzy i życzymy, by podążał za marzeniami, a swoją pasją zarażał rówieśników, bo przecież nie od dziś wiadomo, że sport niesie ze sobą wiele pozytywnych wzorców (m.in. determinację, wytrwałość, wolę walki, …).   

Błażeju, wszystkiego dobrego!

W imieniu grona pedagogicznego SP w Krzanowicach

Marcela Szymańska

 

Skip to content