BEZPIECZNE GRZYBOBRANIE. NIE BĄDŹ ATRAKCYJNY DLA KLESZCZY

22 września 2023 r. uczniowie klas II naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzili Zamek Piastowski w Raciborzu. Okazją była wystawa „Bezpieczne grzybobranie. Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy” organizowana przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Raciborzu we współpracy z Powiatem Raciborskim oraz Zamkiem Piastowskim.

Uczniowie wysłuchali prelekcji grzyboznawcy i członka Polskiego Towarzystwa Mykologicznego – Justyna Kołka poświęconej zasadom bezpiecznego grzybobrania.

Na licznych stoiskach zapoznali się z rodzajami grzybów jadalnych i trujących; roślinami leśnymi oraz ich szkodnikami (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa), zasadami zachowania w lesie (Nadleśnictwo Rudy Raciborskie). Dzieci miały okazję uczestniczyć w grach i zabawach przyrodniczych organizowanych przez Arboretum Bramy Morawskiej. Głosowali także w konkursie plastycznym, do którego prace nadesłali uczniowie klas starszych naszej szkoły.

Ponadto dzieci oglądały sprzęt używany przez Policję Raciborską, a niektórzy przymierzali go.

Nie lada wyzwaniem okazało się prowadzenie akcji ratunkowej – masażu serca, który uczniowie prowadzili podczas warsztatów pierwszej pomocy prowadzonych przez ratowników Ratownictwa Medycznego LIFE.

Wrześniowe spotkanie na Zamku okazało się bardzo interesujące. Pełni wiedzy i nowych doświadczeń uczniowie wrócili do domów.

Beata Kaleja-Gorzalnik

Skip to content