APEL ROCZNICOWY W GIMNAZJUM

APEL ROCZNICOWY W GIMNAZJUM

 

15 września w ZS w Krzanowicach Gimnazjum odbył się apel poświęcony wydarzeniom historycznym. Przypomniano rocznice związane z drugą wojną światową, bowiem w tym roku obchodziliśmy:

  • 05.2015 r. – 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie
  • 08.2015 r. – 71. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego
  • 09.2015 r. – 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej
  • 09.2015 r. – 76. rocznicę agresji ZSRR na Polskę
  • 09.2015 r. – 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej na świecie.

 

Uczniowie mieli możność zapoznania się z niektórymi faktami i wydarzeniami dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej. Zawierała ona fragmenty filmów („Tajemnica Westerplatte”, „Katyń”, „Kamienie na szaniec”), wiersze i zdjęcia zaopatrzone komentarzem, czytanym przez lektorów: Jagodę Kolbuch i Adama Kuczę; a także wewnętrzne prezentacje: o powstaniu warszawskim (udostępnioną na potrzeby tego apelu przez użytkownika GhostDog780430 , z utworem „Uprising” szwedzkiego zespołu Sabaton, jako  podkładem  muzycznym ); o polskiej drodze do wolności w latach 1939-1945  (z podkładem muzycznym z serialu „Polskie drogi”).

 

Wszystkie te zabiegi miały na celu ułatwienie zapamiętywania, zainteresowanie poruszaną tematyką i wyrobienie sobie własnej opinii na temat poruszanych kwestii.

 

Ponieważ prezentacja kończy się na powstaniu PRL, które pod rządami komunistów było faktycznie państwem totalitarnym, w kolejnym slajdzie wspomniano o tym, że 4.06.2015 r. obchodziliśmy 26. rocznicę odzyskania wolności i upadku komunizmu w Polsce.

 

Apel zakończył się przesłaniem: Nigdy więcej wojny! Budujmy zjednoczoną i wolną Europę w hołdzie tym, którzy oddali życie za wolność!

 

Jolanta Draganek-Cybulska

 

 

Skip to content