Akcja EDWARD w Szkole Podstawowej w Krzanowicach

21 września od dwóch lat w całej Europie przeprowadzane są akcje pt. EDWARD (European Day Without a Road Death). Skrót ten oznacza Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Akcja ta promuje „wizję zero”, czyli ZERO ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu. W ubiegłym roku w Polsce tych ofiar było aż 3026!

W tym roku także nasza szkoła postanowiła wziąć udział w akcji promującej bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Na początku spotkania dziewczyny z kl. VII przedstawiły, czego dotyczy działanie EDWARD. Następnie zaproszony gość – pani Simona Musioł, która jest ratownikiem medycznym, zaprezentowała, do jakich najczęściej wypadków dochodzi na drogach. Pokazała, jak należy postępować, gdy dochodzi do wypadku samochodowego (jak prawidłowo wyciągnąć poszkodowanego), wypadku z udziałem motocyklisty (jak ściągnąć kask i udzielić pierwszej pomocy) oraz jak założyć temblak po urazie kończyny dolnej, po upadku z roweru.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani oraz włączyli się w odegranie swoich zadań  (odgrywali role zarówno poszkodowanych, jak i udzielających pomocy).

Mamy nadzieję, że podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze utrwalą się w pamięci naszych uczniów, a dzięki temu w przyszłości nie będzie dochodziło do wypadków śmiertelnych na drogach. Być może dzięki naszej postawie i odpowiedzialnemu zachowaniu w przyszłości „wizja zero” zostanie osiągnięta.

Akcję EDWARD zorganizowały: p. Beata Kaleja-Gorzalnik, p. Debora Kosel, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i SK PCK.

Debora Kosel

Skip to content