20 lat Izby Regionalnej w Borucinie – spotkanie z założycielką

17 listopada br. z inicjatywy Samorządu Gimnazjalnego w Zespole Szkół w Krzanowicach zorganizowano niecodzienne spotkanie, mające na celu przybliżenie uczniom działalności Izby Regionalnej w Borucinie, która we wrześniu 2016 r. obchodziła 20-lecie swojego istnienia.

Założycielką tego „miejscowego muzeum”, pierwszego w naszym regionie, jest dr Kornelia Lach – kulturoznawczyni, folklorystka, badaczka kultury pogranicza śląsko-morawskiego, na co dzień dyrektor naszej szkoły.   

Spotkanie rozpoczęła Magdalena Pohlmann (uczennica kl. III b) od odśpiewania sentymentalnego utworu niedawno zmarłego Leonarda Cohena „Hallelujah”, następnie Paulina Miczajka i Natalia Kretek (uczennice kl. III a) przybliżyły gimnazjalistom historię Izby: okoliczności jej powstania, początki działalności, sposoby gromadzenia eksponatów, wydarzenia kulturalne mające tam miejsce w minionych latach. Uzupełnienie tych informacji stanowiła prezentacja multimedialna „oprowadzająca” uczniów po każdym z czterech pomieszczeń Izby, tj. pokoju gościnnym, sypialni, kuchni i komorze. Uczestnicy spotkania poznali eksponaty, których dzięki życzliwości i ofiarności mieszkańców ciągle przybywa. W księdze inwentarzowej zarejestrowanych zostało ok. 500 przedmiotów. Są m.in. meble (stoły, krzesła, kredensy, biurko, sofa, skrzynia na ubrania, toaletka, bifej, szyslong), przedmioty gospodarstwa domowego (lampy naftowe, żelazka, młynki do kawy, centryfugi, maselnice, foremki do masła i ciasta, działaczki do ubijania masła, słamianki), sprzęt rolniczy (cepy, grabie), sprzęt rzemieślniczy (np. maszyny do szycia, kołowrotki, grzebień do czesania wełny), kompletne kobiece stroje ludowe: odświętne i codzienne, bogata kolekcja obrazów o treści religijnej i świeckiej, pamiątkowe zdjęcia w starych ramkach, figury świętych, krzyże, zastawy stołowe. W Izbie zgromadzono także książki pisane w trzech językach: polskim, niemieckim i czeskim. Są to przede wszystkim książeczki do nabożeństwa i żywoty świętych.  Warto dodać, iż od początku założenia miejsce to cieszy się wielką popularnością. Odwiedzają je mieszkańcy i goście z kraju i z zagranicy. Odbywają się tam lekcje muzealne dla studentów, wycieczki szkolne w ramach edukacji regionalnej. W miejscu tym Raciborska Telewizja Kablowa na zlecenie Zamku Piastowskiego nagrała cykl ośmiu filmów „Śląski spichlerz – tradycje kulturowe ziemi raciborskiej”. Kornelia Lach w filmach tych pełni rolę eksperta, wprowadzającego widza do tematyki konkretnej tradycji czy zwyczaju, dzieląc się z odbiorcą w przystępny sposób, łatwym językiem swoją bogatą wiedzą naukową. W miejscu tym odbywały się już niejednokrotnie konferencje popularnonaukowe, wizyty studentów i pracowników naukowych z różnych ośrodków naukowych z kraju i z zagranicy. Przyjeżdżają tam dziennikarze i redaktorzy różnych czasopism, którzy opisują to wiejskie muzeum w lokalnej prasie.

W dalszej części spotkania dr Kornelia Lach odpowiedziała na liczne pytania przedstawicieli Samorządu Gimnazjalnego dotyczące minionych dwudziestu lat działalności Izby.

Spotkanie zakończyło się złożeniem gratulacji i podziękowań założycielce za Jej poświęcenie i zaangażowanie w sprawy „małej ojczyzny” oraz pieczołowitą dbałość, by pamięć o kulturze materialnej naszych przodków nie zaginęła.

Samorządowi Gimnazjalnemu w organizacji spotkania pomogły nauczycielki: Marcela Szymańska i Aleksandra Osadnik. 

Marcela Szymańska

Skip to content