13-16 marca – wycieczka gimnazjalistów do Warszawy

Wczesnym rankiem 13 marca br. uczniowie klas drugich i kilku trzecioklasistów (wraz z opiekunami: Urszulą Słoką, Jolantą Draganek-Cybulską i  Marcinem Obrusnikiem) ruszyło do Warszawy.

Pierwszego dnia zwiedzano Stare Miasto: dziedziniec Zamku Królewskiego, katedrę św. Jana, Barbakan i inne atrakcje. Później młodzież obserwowała honorową odprawę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, podziwiała budynki: Teatru Narodowego, Pałacu Prezydenckiego, Belwederu i ambasad oraz obejrzała Pałac Kultury i Nauki, Dworzec Centralny i pasaż handlowy Złote Tarasy. Wczesnym wieczorem uczestnicy wycieczki udali się do miejsca zakwaterowania w Konstancinie, gdzie czekała na nich pyszna obiadokolacja i wygodne noclegi.

Następnego dnia grupa ruszyła w stronę Warszawy, by zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, gmach Sejmu RP oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pełni wrażeń i nowej wiedzy uczniowie udali się na spoczynek, by trzeciego dnia wycieczki z zapałem przystąpić do tropienia śladów historii w Łazienkach Królewskich. Tam udało się zobaczyć wiele ciekawych budowli klasycystycznych, m.in. pałac Myślewicki, amfiteatr oraz pomnik Fryderyka Chopina. Gimnazjaliści zobaczyli też budynek dawnej  Szkoły Podchorążych, gdzie ppor. Piotr Wysocki założył sprzysiężenie, którego członkowie rozpoczęli powstanie listopadowe. Tego dnia największą niespodzianką było zwiedzanie pałacu Łazienkowskiego, zwanego też pałacem Na Wodzie lub Na Wyspie, ponieważ okazało się, że 15 marca ten obiekt można obejrzeć nieodpłatnie. Tak więc młodzież właśnie w czwartek mogła poznać miejsce, w którym król Stanisław August Poniatowski organizował słynne obiady czwartkowe, na których dyskutowano o kulturze. Po południu uczestnicy wycieczki udali się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie m.in. w planetarium obejrzeli film ”Halo Ziemia”, którego współtwórcą jest absolwent naszej szkoły, Mirosław Restel.

Ostatniego dnia wycieczki uczniowie zwiedzali barokowy pałac w Wilanowie, gdzie wyraźnie czuli ducha Jana III Sobieskiego, jego wiedeńskiej wiktorii i minionej chwały Rzeczypospolitej; a Szymon Wieder na krótko poczuł się szlachcicem, bo został ubrany w najprawdziwszy kontusz! Na zakończenie pobytu w Warszawie grupa w końcu znalazła się na prawym brzegu Wisły i obejrzała Stadion Narodowy, który zachwycił młodzież kubaturą i funkcjonalnością.

Powrót do domu wydłużył się nieco z powodu niesprzyjającej aury, ale w marcu można się spodziewać i śnieżycy, i wiosennej pogody.

Wycieczka przebiegała spokojnie, zrealizowano wyznaczone cele, co w przyszłości pozwoli uczniom wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności nie tylko w szkole, ale także w życiu dorosłym.

                                                                                                        Opiekunowie wycieczki

Skip to content