100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona wydarzeniom z lat 1772- 2018. Wzięli w niej udział uczniowie klas gimnazjalnych oraz IV-VIII szkoły podstawowej.

Na początku Miriam Polednik zaprezentowała się w tańcu z rodzaju balet jazz, później w formie prezentacji multimedialnej ukazano  dzieje ziem polskich w latach1772-1918. Tę część pokazu uświetniły Wiolinki, które zaśpiewały Marsz Pierwszej Brygady.

O godzinie 11:11, w obecności  sztandaru szkoły, uczniowie odśpiewali cztery zwrotki hymnu.

W dalszej części pokazu przedstawiono najważniejsze dokonania II Rzeczypospolitej, tragiczne losy narodu polskiego w okresie II wojny światowej oraz przełomowe momenty z historii PRL, ze szczególnym uwzględnieniem strajków robotniczych i ich konsekwencji. Uczniowie poznali dzieje Solidarności i zasadnicze przemiany polityczne, które doprowadziły do powstania III RP. Uwidoczniono także osiągnięcia Polaków we współczesnej,  wolnej Polsce.

Na zakończenie akademii Weronika Zgrzendek wyrecytowała Gawędę o miłości ziemi ojczystej Wisławy Szymborskiej,  a Wiolinki zaśpiewały pieśń Niepokorna, niepodległa.

                                                                          Organizatorzy akademii

Skip to content