Uroczystość pożegnania uczniów klas III Gimnazjum

 

25 czerwca 2015 roku miało miejsce uroczyste pożegnanie uczniów klas III – tegorocznych absolwentów Gimnazjum w Krzanowicach. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą, podczas której homilię, skierowaną do młodych parafian, wygłosił ks. proboszcz, Tomasz Gierga. Potem młodzież (tym razem wspólnie ze swoimi rodzicami) i gronem pedagogicznym „przeniosła się” do szkolnych murów, by tam w sali gimnastycznej z rozrzewnieniem powspominać ostatnie trzy lata oraz pożegnać swoich nauczycieli i rówieśników. Dodatkowo swoją obecnością zaszczycili nas: burmistrz Krzanowic – inż. Andrzej Strzedulla oraz przedstawiciel Rady Rodziców – p. Joanna Stroka.

Uroczystości przyświecało motto o następującej treści:

„Życie jest jak wielki ocean, który niesie nas przed siebie.

Statkiem, którego ster znajduje się w naszych rękach”.

Do motywu morza i statku, które zresztą były częścią scenografii opracowanej przez mgr Anidę Kaczmar (nauczyciela j. polskiego w klasach żegnających się), nawiązywano wielokrotnie podczas tego wieczoru. Wicedyrektor mgr Marcin Obrusnik zwrócił się do młodzieży w następujących słowach:

„ (…) Dzisiaj stoicie przed następnym, ważnym etapem życia – oto ukończyliście gimnazjum. Może czujecie się jak zagubione statki, to jednak pamiętajcie, że trzymacie w swoich rękach ster. To on was pokieruje na pełne morze, które może wydawać się niebezpieczne i nieposkromione, to jednak pełne wyzwań do decydowania o własnym losie. Wiemy, że niełatwo jest pokonywać trudy życia w samotności, dlatego pamiętajcie, obok was stoją rodzice, którzy w chwilach zwątpienia i bezradności, otoczą was opieką i razem z wami mądrze, i odpowiedzialnie będą mocno trzymać wasze życiowe stery. Oni pomogą wam łapać wiatr w żagle i będą dla was latarnią, która wskaże właściwą drogę (…)”.

Wychowawczyni klasy III b – mgr Monika Sacharczuk – zwróciła uwagę na oczekiwania swoich wychowanków w momencie rozpoczynania „gimnazjalnej podróży” oraz jej emocje i odczucia:

„ (…) Każdy z Was, rozpoczynając ten rejs, miał swoje cele, marzenia, które próbował zrealizować. Dla wielu było to poznanie ciekawych osób, ale również zdobycie wielu cennych rad, wskazówek. Z pewnością było to trudne, wymagało wielu poświęceń i pracy, ale właśnie Wy jesteście tymi, którym się udało.

Na naszym statku przeżyliście wiele ciekawych przygód, ale również smutnych rozczarowań. Wszystkie Wasze smutki, rozterki, problemy przeżywałam razem z Wami. Dla mnie każda chwila spędzona z Wami była wyjątkowa. Z Wami nie można było się nudzić (…)”.

Mgr Magdalena Klima złożyła swoim uczniom takie życzenia:

„(…) Teraz stajecie przed nowymi wyzwaniami. Ruszacie w nowy rejs. Wszystko zaczniecie od nowa. Poznacie nowych ludzi, zawrzecie nowe przyjaźnie. Otrzymacie wiele cennych rad i wskazówek, wykorzystujcie je, czerpcie z nich jak najwięcej! Życzę Wam licznych sukcesów w dalszym życiu.

Dyrektor i wychowawczynie dziękowali rodzicom za dobrą współpracę, za zaangażowanie w sprawy szkoły, za udzielane wsparcie.

Na zakończenie dyrektor M. Obrusnik życzył tegorocznym absolwentom w ich rejsie życia: prawdy, pasji, wiary i tolerancji.

Później głos oddano młodzieży, która pożegnała się nagranym przez siebie filmem, uwzględniającym ważne momenty w ich gimnazjalnej edukacji. Były wzruszające zdjęcia, odniesienia do dziecięcych marzeń oraz poważnych planów na przyszłość. Nauczyciele uczący w tych klasach podzielili się swoimi wspomnieniami o tegorocznych absolwentach podczas nagrywanych wywiadów.

Młodzież zostawiła po sobie miłe wspomnienia oraz tabla, które zawisną na szkolnym korytarzu.

W roku szkolnym 2014/2015 Gimnazjum w Krzanowicach ukończyło 42 uczniów.

Marcela Szymańska

Skip to content