Uczniowie z Salzbergen w Krzanowicach 17 – 24.10.2018 r.

W środę 17 października, późnym wieczorem po bardzo długiej i męczącej podróży dotarła do nas duża grupa 40 uczniów wraz z sześcioma opiekunami z partnerskiego Salzbergen. Na młodych ludzi w szkole z niecierpliwością oczekiwały już rodziny, które otwarły swoje serca i domy. Byli to państwo Urszula i Krystian Kretek, Dorota i Piotr Kerner, Joanna i Joachim Stroka, Katarzyna i Piotr Deeg, Jadwiga i Tomasz Siwoń, Ewa i Roman Nowak, Ewa i Eryk Woźniak, Brygida i Romuald Joszko, Katarzyna Łozińska i Jan Dubiel, Małgorzata Kosel, Justyna i Piotr Jureczka, Jadwiga i Stanisław Żarscy, Irena i Lotar Jureczka, Beata i Grzegorz Himel, Mariola i Krystian Polednik, Lidia i Adam Steiner, Dominika i Piotr Urbas, Patrycja i Marcin Obrusnik.

Zaraz następnego ranka młodzież niemiecka udała się na wycieczkę do Oświęcimia.Przeżyli tam bardzo poruszającą lekcję historii zwiedzając obóz koncentracyjny Oświęcim – Brzezinka. Po tak wielkim przeżyciu przejechali do Zabrza, gdzie spotkali się z naszymi uczniami goszczącymi ich w domach i razem udali się na zwiedzanie kopali Guido. Tam mogli odreagować po trudnym zwiedzaniu obozu koncentracyjnego. Z wielkim zainteresowaniem szli śladem górników i poznali historię wydobywania węgla kamiennego.

W piątek uczniowie z Salzbergen uczestniczyli w dwóch pierwszych lekcjach w szkole, a potem udali się na apel na salę gimnastyczną. Tam zostali oficjalnie powitani przez panią Dyrektor i zobaczyli krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

Następnie poszli na warsztaty do Domu Kultury w Krzanowicach, których tematem były wybory samorządowe, ich porównanie do struktur w Europie oraz na spotkanie z Burmistrzem Krzanowic Andrzejem Strzedullą. W tym dniu zwiedzali także Krzanowice. Zobaczyli rynek, Kolumnę Maryjną, kaplicę św. Jana Nepomucena,kościół pw. Św. Wacława. Po południu pojechali do Raciborza, gdzie mogli pospacerować i zrobić pierwsze zakupy. Z Raciborza wrócili prosto na mecz siatkarski do szkoły, gdzie wspólnie z naszymi dziećmi mogli kibicować naszym siatkarkom.

Na weekend zostały zaplanowane dwie całodzienne wycieczki młodzieży z Salzbergen z naszymi uczniami. W sobotę pojechali do Wieliczki i zwiedzili zabytkową kopalnię soli. A potem zobaczyli Kraków – Wawel, Rynek, Kościół Mariacki i Sukiennice. Niestety w strugach deszczu.

W niedzielę udali się do Wrocławia. Obejrzeli Panoramę Racławicką i zwiedzili Muzeum Narodowe. Następnie przespacerowali się przez Ostrów Tumski do Rynku i tam spędzili miłe, słoneczne popołudnie.

W poniedziałkowe przedpołudnie nasi goście przyszli do szkoły. Tym razem mogli zaprezentować swoje sportowe umiejętności w trakcie Mini Olimpiady. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali bardzo ciekawy program, w którym każdy mógł się wykazać. Było to tym bardziej ciekawe i pasjonujące, gdyż konkurujące ze sobą drużyny miały w swoim składzie zarówno Polaków jak i Niemców. Następnie uczniowie pojechali na kręgielnię do Krzyżanowic, a potem odbyła się integracyjna dyskoteka.

W ostatni dzień pobytu w Polsce uczniowie z Salzbergen pojechali do Raciborza.Zwiedzili nasze powiatowe miasto, odwiedzili Starostę Raciborskiego i zrobili ostatnie zakupy. Po przyjeździe do Krzanowic zaprosiliśmy naszych gości na pożegnalne spotkanie, w którym uczestniczył pan Jarosław Gałkowski – wiceburmistrz i pani Irena Liszka – skarbnik gminy. Padło tu wiele ciepłych słów pod adresem naszych gości, organizatorów wymiany, władz partnerskich gmin oraz rodzin goszczących niemiecką młodzież. Po podziękowaniach i oficjalnym pożegnaniu wszyscy zasiedli do pożegnalnej kolacji, a następnie wrócili na do rodzin.

Nasi goście wyjechali do Salzbergen w środę o 7.00 rano.W strugach deszczu żegnały ich ze smutkiem rodziny i nauczyciele.

Organizacją pobytu gości w Krzanowicach zajęła się pani dyrektor Kornelia Lach. Koordynatorami prac byli pani Dominika Urbas i pan Marcinem Obrusnik przy ścisłej współpracy z panią Agnieszką Kawulok, Katarzyną Bulendą, Natalią Łasiuk. Bardzo zaangażowały się również pani Kornelia Pawliczek-Błońska, pani Teresa Sosna i pan Adam Gębski. Podziękowania za zorganizowanie Mini Olimpiady należą się również nauczycielom wychowania fizycznego panu Tomaszowi Kuziakowi i Zbigniewowi Szymańskiemu oraz wszystkim innym zaangażowanym osobom.

Dominika Urbas


Skip to content