„Opowieść o ludziach, którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać…”
10 listopada, klasa trzecia gimnazjum wyruszyła do Raciborskiego Domu Kultury „Strzecha” na spektakl teatralny pt. „Kamienie na szaniec” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Lektur. Przed wyjazdem, większość uczniów zastanawiała się, w jaki sposób literatura faktu zostanie przeniesiona na deski teatru? Oczywiście można to zrobić, a wdzięczną metodą takiego przekazu jest forma wywiadu, którą nam ciekawie zaprezentowano.
Kiedy już wszyscy widzowie zajęli swoje miejsca, na scenie pojawiła się dziennikarka, która zaprosiła na swoje spotkanie historyka. Od tego momentu my, widzowie, na żywo śledzimy bieg wypadków i stajemy się uczestnikami tego wydarzenia: „Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939-1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy. Posłuchajcie opowiadania o ludziach, którzy w tych niesamowitych latach potrafili żyć pełnią życia, których czyny i rozmach wycisnęły piętno na stolicy oraz rozeszły się echem po kraju, którzy w życie wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały: braterstwo i służbę”. Padają pierwsze pytania i odpowiedzi. Są chwile zadumy, refleksje… Z ust historyka śledzimy życie trójki młodych przyjaciół: Aleksego Dawidowskiego, Jana Bytnara i Tadeusza Zawadzkiego.
Poznajemy ich zainteresowania, edukację i plany na przyszłość… Niestety, młodzieńcze zapały zostają okrutnie przerwane przez wojnę! Od tej chwili wywiad zostaje przeplatany fragmentami filmów dokumentalnych i fabularnych. Taki zabieg powoduje, że na naszych oczach przewija się prawda o tamtych czasach. Wchodzą następni aktorzy, którzy wcielają się w role głównych bohaterów. Zachowane zdjęcia, ślady bestialskich egzekucji, miejsc kaźni i tekst wiersza K. K. Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim” przekazany w formie rockowej piosenki, bardzo mocno zapisały się w sercach i umysłach widzów. To, jak bardzo udzieliła się wszystkim taka forma przekazu, to zupełna cisza po spektaklu. Trwała długo i była bardzo wymowna…
Opiekunami wycieczki były Panie: Anida Kaczmar, Agnieszka Nowak, Dominika Urbas.
Anida Kaczmar