Kręci mnie narciarstwo! – OBÓZ NARCIARSKI 2023

W dniach 31.01.2023 r.- 04.02.2023 r. uczniowie krzanowickiej szkoły (pod opieką dwóch instruktorów: p. Janusza Dudy i p. Zbigniewa Szymańskiego oraz nauczycieli: p. Kornelii Lach i p. Adama Gębskiego) uczestniczyli w obozie narciarskim. Zorganizowano go po trzyletniej przerwie (związanej z pandemią Covid-19) na Słowacji, w Batiżowce, u stóp Tatrzańskiej Łomnicy. Toteż na stokach tej góry narciarze kształcili i doskonalili swoje umiejętności sportowe, poznając uroki narciarstwa. Taki był przecież podstawowy cel wyjazdu. W ostatnim dniu zjazdów zaliczyli także stoki na Strbskim Pleso, gdzie szusowali w bardzo trudnych warunkach, gdyż wiał dość silny wiatr i padał śnieg. A śniegu było wszędzie baaardzo dużo.

Ale jak zawsze, nie zabrakło także innych atrakcji. Jedną z nich jest współpraca z partnerską szkołą w Liptovskim Hradku. Codziennie dwoje nauczycieli tej szkoły, pełniło funkcję instruktora narciarskiego dla naszych uczniów, w tym także sam dyrektor szkoły: Marian Žiška. To na jego zaproszenie krzanowicka ekipa przybyła do Hradka, gdzie zwiedziła szkołę i tradycyjnie ugoszczona została świeżutkimi šiškami, czyli pączkami upieczonymi w szkolnej kuchni.

Miłą niespodzianką dla uczniów był wyjazd kolejką naziemną na kolejny szczyt górski: Hrebieniok. Tam podziwiać mogli wystawę: TATRY ICE MASTER, czyli mistrzowskie prace artystów różnych państw, wykonane z brył lodu. Polskę reprezentowała rzeźba Filipa Lyska Kobieta z kwiatami, ale największe wrażenie zrobiła na zwiedzających Tatrzańska Świątynia Lodowa, która to budowla inspirowana była Bazyliką Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Wykonana została z 1880 bloków lodu o łącznej masie 225 ton. Mieściła się ona w klimatyzowanym namiocie w kształcie kopuły o średnicy 25 metrów. Po wejściu do lodowej kopuły można było zobaczyć także Drogę Krzyżową Via Dolorosa. Wszystkie te dzieła z lodu podświetlone kolorowymi światłami wzbudzały prawdziwy zachwyt.

Wielkim przeżyciem dla uczestników obozu były także wyjazdy do dwóch aquaparków: Tatralandia i AquaCity Poprad. W Tatralandii najwięcej radości sprawiły uczniom liczne zjeżdżalnie i gorące whirlpoole pod gołym niebem, zaś w Popradzie wiele pozytywnych emocji wywołał spektakl laserowy będący widowiskiem światła, dźwięku oraz efektów specjalnych. Ich połączenie tworzyło jedną spójną, dynamiczną całość dostarczającą niezapomnianych wrażeń.

Po każdym powrocie do hotelu jedzenie smakowało jak nigdy w życiu. Ale też przyznać trzeba, że obsługa robiła co można, by posiłki były smaczne i zdrowe, a na dodatek obfite oraz pięknie i apetycznie podane.

Wiele emocji wywoływały także liczne konkursy. Jeden z nich związany był z utrzymaniem czystości w pokoju. Po pierwszej kontroli wielu obozowiczów zakwalifikowało się na szkolenie ścielenia łóżek, potem już było tylko lepiej. Pierwsze miejsce w kategorii pokojów dziewczęcych zajęła „6” w składzie: Aneta Newrzella, Magdalena Schabek, Magdalena Gębska, Maria Ploschka, zaś w kategorii chłopców pokój nr 8, w którym mieszkali: Kamil Kerner, Jan Szymański i Tobiasz Hanslik.

Inne konkursy związane były z rywalizacją na stoku, ćwiczeniami fizycznymi i zasadami współżycia społecznego. Dwa konkursy odbyły się w ramach realizacji programu profilaktycznego „Kręci mnie narciarstwo – to sposób na zdrowy i aktywny model życia”. W konkursie literackim, w którym należało utworzyć rymowankę związaną z kodeksem narciarza, nagrodzono słodyczami wszystkich uczestników, zaś największymi brawami wyróżniono tekst napisany po śląsku przez najstarszych chłopców: Piotra Świerczka, Samuela Kozubka, Bartosza Barcika i Grzegorza Bilicza. Z wielkim aplauzem przyjęty został także popis Julii Płotek, która zaprezentowała interesujący tekst dopasowany do melodii refrenu piosenki Maryli Rodowicz W sumie nie jest źle.

Z kolei w konkursie plastycznym, w którym dominowały prace zbiorowe, pierwsze miejsce zajęli następujący uczniowie: Kamila Nowak, Lena Chmielewska, Michał Sacharczuk, Dominik Prusicki, Patryk Newrzella, Julia Płotek, miejsce drugie: Tobiasz Hanslik, Jan Szymański, Kamil Kerner, Aneta Newrzella, Adam Kretek, Bartek Wyglenda, Wiktor Ceglarski, a miejsce trzecie: Paweł Kocjan, Samuel Krajs, Aleksander Glasman, Bartosz Barcik, Samuel Kozubek, Piotr Świerczek, Grzegorz Bilicz, Aleksandra Nowak, Aleksandra Wita, Lena Gorzalnik, Nadia Jureczka.

Na obozie zaprezentowano również projekcję filmową, podczas której nie tylko omawiano zasady poruszania się na stoku, ale także wszystkie walory kultury osobistej, mocno podkreślano przykłady właściwych zachowań. W tym miejscu na wyróżnienie zasłużyli: Piotr Świerczek i Samuel Kozubek. Chłopcy w sposób wzorowy wykonywali wiele dodatkowych zadań związanych z przenoszeniem, układaniem czy zakładaniem nart, butów, itp., za co młodsi uczestnicy byli im bardzo wdzięczni.

Dzięki tak licznym atrakcjom, uczniowie wrócili do domu zdrowi, szczęśliwi i bez kontuzji, a na koniec jednogłośnie stwierdzili, że kręci ich narciarstwo!

Kornelia Lach – opiekunka uczniów

PS W celu utrwalenia u uczniów nawyku zabierania na stok podstawowego wyposażenia narciarza, nauczyciele ułożyli rymowankę: ka, ka, ka, be, be i gie, er, ce, czyli 3 razy K (kask, kominiarka, karnet), dwa razy B (bielizna, buty) oraz GRC, czyli gogle, rękawiczki, czapka. Wokół tej tematyki powstały interesujące rymowanki uczniowskie:

Ciepłe buty nosimy,

bo się zimy boimy.

Gogle na stok zabieramy,

bo śniegu do oczy wsypać sobie nie damy.

W palce zimno jest,

więc rękawiczki na stok bierz.

Ciepłe czapki zakładamy

i uszom marznąć nie damy.

                        (Aleksandra Nowak)

Wzięłam kask i nagle trzask

Kominiarka pękła w szwach.

Choć w kieszeni karnet mam,

nie wiem, co z nim zrobić mam.

Bielizna w kolorze białym

aż mi buty zmatowiały.

Gogle z nosa spadły mi,

chyba mi się to śni.

Ola narciarskie rękawiczki miała,

teraz nie wie, gdzie jedną podziała.

Każdy czapkę ciepła mieć musi,

bo instruktor nas udusi.

Na obozie szybko mija czas,

ale nauki nie idą w las!

(Lena Gorzalnik)

KKK? Co to jest?

O już wiem!

Kask, byś w głowę się nie uderzył,

i bez kłopotu upadek przeżył.

Karnet, byś na stok pojechał,

i bezpiecznie sobie zjechał.

Zapomniałem, kominiarka do kompletu,

znaczy do tego karnetu.

Weź BB na ten stok,

byś mógł jeździć cały rok.

Weź i gogle, załóż je,

bo wypadną gały twe.

Załóż szybko rękawiczki,

bo wypadną ci paliczki.

I jeszcze załóż czapka,

bo będzie wpadka.

(Michał Sacharczuk, Patryk Newrzella, Dominik Prusicki)

KKK czyli kask, kominiarka, karnet,

BB: buty narciarskie i bielizna

GRC: gogle, rękawiczki i oczywiście czapka!

Nie ruszaj bez tego na stok kolego,

instruktor nie wybaczy ci błędu twego!

(Kamil Kerner, Jan Szymański, Tobiasz Hanslik)

My na nartach jeździć UWIELBIAMY

i dlatego o bezpieczeństwo na stoku DBAMY!

(Magdalena Gębska, Magdalena Schabek, Maria Ploschka, Aneta Newrzella)

Na dworze zimno jest,

pamiętaj więc, aby ciepło ubrać się.

Kominiarkę weź i kask ubierz.

To jest bardzo ważna rzecz.

W kurtce karnet miej, bo zgubi się

i będzie z tobą źle.

Na stoku bywa źle,

dlatego też czapkę i gogle przy sobie miej.

Buty ważne są, bo bez nich nart nie założysz, no i ba!

(do melodii refrenu W sumie nie jest źle M. Rodowicz, tekst ułożyły: Lena Chmielewska, Kamila Nowak, Nicole Nawrat)

Trocha czasu dzisiej momy,

więc na narty wyjeżdżomy

i przy sobie karnet momy.

Buty, czopka wszystko lśni,

bo my wszyscy z jednaj wsi.

My narciarze som ze Śląska,

godo o nas cało Polska.

Kominiarka i glazyjki som,

coby ciepło było nom.

Kask z goglami na głowie momy,

żeby ich nie zapomnieć, fest se staromy.

Już na stok się zbiyromy

i bielizna ubieromy.

Siodom w auto, cyk dwójeczka

i na stok leci nasza wycieczka.

(Piotr Świerczek, Bartek Barcik, Samuel Kozubek, Grzegorz Bilicz)

 

Skip to content